W niedzielę 19 sierpnia o godz. 14.00 w świetlicy szpitalika w Penrhos odbyło się spotkanie z okazji „Święta Żołnierza”, w Polsce obchodzonego jako „Święto Wojska Polskiego”. Obchodzimy je na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
 
Bitwa ta nazywana jest osiemnastą  decydującą bitwą w dziejach świata. 
 
Na początku Akademii odśpiewaliśmy Hymn Polski, następnie odsłuchaliśmy przemówienia Józefa Piłsudskiego do I Kompanii Kadrowej. W czasie Akademii został nam przybliżony rys historyczny tamtych wydarzeń, wspólnie odśpiewaliśmy pieśni patriotyczne m.in.: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Pierwszą Kadrową”, „Ułani, ułani”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Jak długo w sercach naszych” oraz „Z dawna Polski Tyś Królową”. Wysłuchaliśmy też kilka wierszy, np. „Rok 1920” nieznanego autora.
 
Akademię przygotowała i poprowadziła pani Justyna Szpik z kilkoma naszymi rezydentami, a grał nam jak zawsze pan Józef Kopydłowski. Na zakończenie akademii było oczywiście ciasto i coś do picia.