U nas w Grecji Pan Jezus Zmartwychwstał „z tygodniowym opóźnieniem”, gdyż Święta Wielkanocne przeżywamy wraz z Greckim Kościołem Ortodoksyjnym, który jest zdecydowaną większością. Wiele małżeństw jest mieszanych dlatego, aby umożliwić im wspólne świętowanie, Episkopat Grecki w porozumieniu ze Stolicą Apostolską i za zgodą Papieża podjął taką decyzję.

Po intensywnych przygotowaniach do liturgii Świąt Wielkanocnych i zrobieniu dekoracji w kościele, rozpoczęłyśmy przeżywanie Triduum Paschalnego od udziału we Mszy Świętej „krzyżma”, sprawowanej pod przewodnictwem Arcybiskupa Aten w naszej ateńskiej katedrze.

Wielki Piątek obchodziliśmy wspólnie z Grekami, a dla nich najważniejsza jest wieczorna procesja ulicami miasta z figurą Jezusa, czyli Epitafium. Procesja rozpoczyna się po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej. Towarzyszy jej śpiew pieśni wielkopostnych, dzieci sypią kwiaty, wierni niosą świece i feretrony, tak jak u nas w czasie procesji Bożego Ciała. Jest to świadectwo wiary chrześcijan wobec muzułmanów, których ciągle przybywa w okolicach naszego polskiego kościoła.

Wielka Sobota była u nas przeżywana tak jak w Polsce, adoracja Pana Jezusa w grobie, okazja do spowiedzi i tradycyjne święcenie pokarmów w sali pod kościołem, które trwało bez przerwy od godz. 9.00 do 15.00. Była to też okazja do spotkania z Rodakami i złożenia sobie życzeń świątecznych. Wielu Polaków przejechało z wysp, aby się wyspowiadać i poświęcić pokarmy, a także zrobić zakupy na święta w polskich sklepach.

O godz. 22.00 rozpoczęliśmy sprawowanie uroczystej Liturgii Paschalnej. Niedzielny poranek, rozpoczynamy Rezurekcją, by ponownie ogłosić światu, że Chrystus Zmartwychwstał.

Galeria zdjęć