W dniach 6 – 11 maja odbyła się Pielgrzymka Polonijna z Anglii do Italii „Śladami Św. Jana Pawła II. Pielgrzymi zwiedzali Rzym starożytny oraz cztery bazyliki większe, mieli możliwość uczestniczyć w audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem, co było dla nich dużym przeżyciem.

W trzecim dniu wyjazdu, nawiedzili Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. Tam odśpiewali hymn Polski oraz pieśń p.t. „Czerwone Maki pod Monte Cassino”. Jak dzielili się później, była to dla nich poruszająca lekcja historii i patriotyzmu. Kolejnym odwiedzonym miejscem był Klasztor Benedyktynów na Monte Cassino, następnie wzgórze Monte Sant’Angelo oraz San Giovanni Rotondo. Miejsce związane z kultem św. Ojca Pio okazało się jednym z głównych celów podróży do Włoch dla wielu uczestników wyjazdu. W kaplicy obok dawnej krypty o. Pio uczestniczyli we Mszy Świętej, po sprawowaniu której o. Zbigniew Nowakowski, polski kapucyn, który obecnie pełniący posługę w San Giovanni Rotondo, oprowadził grupę po miejscach związanych z życiem o. Pio. oraz przekazał wiele cennych faktów i duchowych wskazówek związanych z osobą świętego. Pielgrzymi mieli również czas na osobistą modlitwę i refleksje. Kolejnym miejscem pielgrzymowania była grota św. Michała Archanioła. Z historią tego miejsca zapoznała pielgrzymów polska siostra Michalitka. Celem podróży były również Lanciano - miejsce cudu Eucharystycznego - oraz Loretto, gdzie znajduje się bazylika z Domkiem św. Rodziny a także ważne dla nas miejsce - Polski Cmentarz Wojenny. Ostatnim odwiedzanym miejscem była Padwa z bazylika i grobem św. Antoniego.

Pielgrzymkę organizowała s. Halina Pierożak we wsółpracy z księżmi którzy sprawowali opiekę duszpasterską nad uczestnikami wyjazdu. Grupie towarzyszył ks. Robert Pytel – proboszcz Parafii w Blackburn, ks. Marek Ogorzały TChr – proboszcz parafii w Kidderminster oraz ks. Piotr Gardoń TChr – proboszcz parafii w Crewe. Przewodnikiem pielgrzymki był pracujący we Włoszech ks. Rafał Mosior. W wyjeździe wzięły udział 64 osoby z różnych parafii polonijnych w Anglii: z Blacburn, Lancaster, Crewe, Doncaster, Londyn – Putney, Preston, Liverpool i Bolton. Oprócz Polaków uczestnikami wyjazdu był również pochodzący z Nigerii diakon stały Peter wraz z żoną oraz Anglik Martin, który regularnie uczestniczy we Mszy św. sprawowanej w języku polskim w Blackburn.

Galeria zdjęć

Filmik z Monte Cassino