Francja, odkąd pamiętam była jednym z moich podróżniczych marzeń. Kiedy więc w maju 2018 roku podczas ostatniego prowadzonego przez siebie w Morasku Lectio Divina Siostra Małgorzata zapowiedziała, że chciałaby nas za rok zaprosić do siebie na nową placówkę do La Ferté sous Jouarre pomyślałam, że byłoby wspaniale, gdyby to się udało.

Moje nadzieje nie pozostały bez pokrycia! I tak w piątek 17.05.2019 wyruszyłyśmy z poznańskiej Ławicy: s. Agnieszka, Dominika i ja, aby przeżyć weekend w okolicach Paryża.

Grono było na tyle kameralne, że zrezygnowaliśmy z tradycyjnego Lectio, ale równocześnie nie zabrakło czasu na osobistą modlitwę ze Słowem czy Adorację Najświętszego Sakramentu. Mocnym duchowym doświadczeniem było przekonanie się (także na własne oczy), jak wygląda Kościół na Zachodzie, szczególnie w środowisku polonijnym. Uczestniczyłyśmy m.in. w Eucharystii, w której język polski przeplatał się z francuskim oraz w uroczystości przyjęcia Pana Jezusa do swojego serca czwórki małych Polaków mieszkających we Francji. Sam Paryż, tak wspaniale przedstawiony nam przez Siostrę Małgosię, urzekł mnie pięknem swej różnorodności, majestatem zabytków (tu: Wieża Eiffla, Bazylika Sacré-Cœur, Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika, Luwr, a także ten, który niespełna miesiąc temu niemal nie spłonął - Katedra Notre Dame), zaskakującymi kontrastami (z jednej strony wszechobecny laicyzm, z drugiej - polski kościół w samym sercu stolicy) oraz specyficznym, niesamowitym klimatem, który trudno oddać słowami. Pozytywną atmosferę budowała jednak przede wszystkim każda z gościnnych Sióstr.

To był wspaniały czas - zarówno pod względem duchowym, jak i turystycznym oraz towarzyskim.

Agnieszka K.

Galeria zdjęć