Jak co roku, w drugi dzień Zielonych Świąt, uprzedzając uroczystość Bożego Ciała, Polonia Belgijska spotkała się na tradycyjnej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej w Montaigu. Tym razem miała ona charakter jubileuszowy, bo została zorganizowana już po raz siedemdziesiąty.

Brały w niej liczny udział dzieci pierwszokomunijne, dla których była to sposobność do złożenia dziękczynienia za otrzymane w sakramentach łaski. Uroczystościom przewodniczył bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Tradycyjne popołudniowe nabożeństwo z procesją Bożego Ciała zwieńczyło uroczyste błogosławieństwo. Radość modlitewnego spotkania przedłużył koncert kleryckiego zespołu „Gitary Niepokalanej” z seminarium oblackiego w Obrze.

Kolejnego dnia, ciesząc się z obecności bp Edwarda w naszej wspólnocie, na zaproszenie koordynatora duszpasterstwa polonijnego, o. Damiana Kopyto OMI, w kościele św. Lambertusa w Leuven-Heeverle odbyło się spotkanie polskich duszpasterzy i sióstr pracujących w Belgii.  W wygłoszonej do zgromadzonych homilii bp Edward podkreślił niezwykłą wartość zjednoczenia kapłana z Chrystusem, tak by wypowiadane podczas Eucharystii słowa „To jest Ciało moje” za każdym razem stawały się także słowami tego, który w imieniu Jezusa tę Najświętszą Ofiarę odprawia. Po odśpiewanym wspólnie na zakończenie Mszy Świętej Magnificat rozpoczęła się agapa. Spotkanie stało się dla wszystkich dobrą okazją do zapoznania się i zawiązania braterskich więzi.

s. Agnieszka Eltmann MChR

Galeria zdjęć (fot.: różne źródła/za zgodą autorów)