Jeśli Chrystus prawdziwie mieszka w sercu człowieka, będzie zawsze tam obecny. PALMOWA NIEDZIELA - kościół przygotowany na symboliczny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Świątynie Pańskie dekoruje się obecnie wiarą i sercem, nie dla rozgadanych tłumów wchodzących do kościoła jak na widowisko, po to, by omówić, gdzie co się stało, „kto to zrobił”.

Na zamkniętych drzwiach jedno piękne serce przytwierdza palemki. W szpitaliku siostra Anna przynosi polskim rezydentom bazie - palemki modląc się razem indywidualnie w pokojach.

WIELKI CZWARTEK - „Do receptury chleba serca potrzeba, by był puszysty, jak dusza czysty’’. Jezus widząc, że musi opuścić swoich, nie zostawił ich bez tego, co będzie im najbardziej potrzebne. Czy my przygotowaliśmy serca na przyjęcie Chleba? Brakuje nam dziś tego Chleba w Eucharystii, ale jeśli jest w nas światło wiary to: „Powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja …” Poczujemy Jego obecność i smak w nas.

WIELKI PIĄTEK - Samotność, konieczność izolacji, jak trwanie w Ogrójcowej izolacji. Chrystus na śmierć skazany…(wybuch pandemii w Chinach…Golgota narodów rozpoczęta). Jeden upadek za drugim pod ciężarem Krzyża (mnożą się ogniska choroby, coraz większa bezsilność). Szymon Cyrenejczyk pomaga dźwigać Krzyż (ofiarność Służby Zdrowia, jak Weronika ocierająca twarz Zbawiciela…, heroizm w niesieniu ulgi cierpiącym…„Coście uczynili jednemu z braci moich najmniejszych, mnieście uczynili’’.

WIELKA SOBOTA - Złożony do grobu Chrystus zostawia ciszę nadziei cudu Zmartwychwstania, wstaniemy mocniejsi, silniejsi moralnie, pojmiemy bezsens wojen zawiści, dążenia do hegemonii…oby…

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA - „Wszystko, co jest dotknięte Miłością, staje się piękniejsze’’. Bo, żeby kochać prawdziwie, trzeba miłować Kochanie. Miłość kochania emanuje głębią wiary, urzeczywistniającą się w poznawaniu cudu Zmartwychwstania. Oby Jego dotknięcie było obecne w nas, tak jak zauważalna jest miłość Boga do człowieka i do wszystkich istnień ludzkich w przepięknie, jakże wymownych dekoracjach w kościele pustym, zamkniętym. Dla kogo i po co? - spytacie. „Nie widzieli, a uwierzyli’’, że On tam był, jest i będzie dla tych, co wierzą sercem prawym i czystym. I w szpitaliku dla tych, którzy już niewiele ujrzą, zrozumieją, lecz z pewnością czują łagodny jak tęcza dotyk miłości. I jest im lżej w samotności, bez kochanych, bliskich.

W Dzień Zmartwychwstania Chrystusa Pana módlmy się nie tylko o cud cofnięcia pandemii, lecz nade wszystko o łaskę ujrzenia cudu Miłości i zrozumienia, co w życiu jest siłą naczelną, wiodącą. Módlmy się o cud ujrzenia światła dającego moc. Modlitwę przed spożyciem pokarmów wielkanocnych odmówiła siostra Anna załamanym głosem wzruszenia. Był przy nas Pan kierownik Michał Dreweński, składający sercem życzenia.

Galeria zdjęć