W piątkowy wieczór 16 października 2020 roku w naszym budapesztańskim kościele odbyło się czuwanie w intencji Polonii i jej duszpasterzy. O godz. 18. 30 ks. Krzysztof Grzelak TChr przewodniczył Eucharystii, podczas której w czasie homilii, przedstawił historię Jasnogórskich Czuwań i nakreślił dzieje Polskiej Emigracji.

Polacy emigrując zabierali z sobą Jasnogórski Wizerunek Najświętszej Maryi Panny, który zawsze był bliski polskiemu sercu. Tegoroczne czuwanie przypadło w 42. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową i w roku 100-lecia jego urodzin. Papież Polak całą swoją posługę zawierzył Najświętszej Maryi Pannie. Wskazywał, by zawsze trwać przy Maryi Matce, opierając swoje życie na Ewangelii i Eucharystii. Po Mszy św. Siostry Misjonarki wraz z młodzieżą poprowadziły Czuwanie Maryjne powierzając Jezusowi Chrystusowi losy Polonii świata. O 20.30 w połączeniu z Jasną Górą odmówiliśmy różaniec, a o 21.00 wraz ze zgromadzonymi na Jasnej Górze pielgrzymami odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i wysłuchaliśmy rozważania poprowadzonych przez ks. Wiesława Wójcika TChr. Na zakończenie Wieczoru Czuwania ks. Proboszcz pobłogosławił nas Najświętszym Sakramentem.

W czasie tego wieczoru, choć z dala od Częstochowy, to z sercem przy Jasnogórskiej Pani powierzyliśmy siebie, swoich bliskich i całą Polonię świata. Maryjo Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam.

Galeria zdjęć