W poniedziałek 6 czerwca s. Ludmiła i s. Beata wraz ze sporą grupą dzieci z Reykjavíku udały się autokarem na pielgrzymkę do Maríulind. Wyprawa zaczęła się „zdobyciem” góry Helgafell. Następnie wszyscy pojechali do Stykkishólmur.

Tam ksiądz Rafał wraz z mieszkającym w tej parafii ks. Tomaszem odprawili Mszę Świętą, po czym cała grupa ruszyła do latarni morskiej. Kolejnym punktem było Muzeum Rekina (Bjarnarhöfn). Muzeum jest poświęcone rekinom oraz historii ich połowów na Islandii. Można w nim obejrzeć łodzie rybackie oraz wystawy i filmy tematyczne. Jest tam też suszarnia, w której jest gromadzone i suszone mięso rekina. Można było dokonać degustacji tego specjału. Następnym miejscem była góra Kirkjufell oraz czarna plaża – Djúpalónssandur.

I wreszcie – na końcu – Maríulind (zdrój Maryi). Znajduje się na skraju pola lawy na półwyspie Snæfellsnes. Według tradycji ustnej biskup Guðmundur Arason zwany „Dobrym” przemierzając to miejsce wiosną 1230 roku, ujrzał Najświętszą Maryję Pannę (w towarzystwie trzech aniołów), która poprosiła go o poświęcenia tego źródełka. Od tego czasu źródło to nigdy nie wyschło. Obecnie znajduje się tam figura Najświętszej Marii Panny upamiętniająca to wydarzenie. Wszyscy trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń dotarli z powrotem do Reykjavíku.

Zdjęcia