W uroczystość Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia 2018 r., s. Agnieszka Lampasiak i s. Anna Pieczyńska złożyły w naszym Zgromadzeniu swoją wieczystą profesję zakonną. Eucharystii w kościele parafialnym pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Morasku przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański.

Siostrom składającym śluby towarzyszyła licznie zgromadzona wspólnota moraska, siostry z wielu innych placówek, a także zaproszeni księża, rodzina i przyjaciele.

Na wyjątkowy charakter uroczystości składały się m.in. moment samego ślubowania profesji na ręce przełożonej generalnej, obrzęd nałożenia obrączek, czy litania do Wszystkich Świętych, podczas której siostry ślubujące modliły się leżąc krzyżem.

W swojej homilii ks. abp Gądecki odniósł się najpierw do znaczenia samej uroczystości Wniebowzięcia Maryi, która skłania nas do większej czci Matki Bożej wzniesionej z duszą i ciałem do nieba. Tajemnica końca świętego życia Maryi, za którym jest ukryte życie Jezusa, jest także dla nas źródłem nadziei i radości: „To święto mówi o naszej przyszłości. Mówi, że my również staniemy u boku Jezusa w radości Boga i jest to dla nas zachęta, abyśmy byli odważni, abyśmy wierzyli, że moc zmartwychwstania Chrystusa może działać także w nas i uczynić nas mężczyznami i kobietami, którzy starają się żyć codziennie jakby już w zmartwychwstaniu”, mówił Przewodniczący KEP.

Następnie ks. Arcybiskup poczynił refleksję na temat znaczenia profesji zakonnej w życiu składających ją sióstr, w życiu Kościoła i wszystkich ludzi. Mówiąc o celu życia konsekrowanego, którego zasadność jest w dzisiejszym świecie coraz częściej kwestionowana, nawiązał do sceny rozlania drogiego olejku na stopy Jezusa, o czym czytamy w Ewangelii. Powiedział m.in.: „Dla tych którzy otrzymali bezcenny dar szczególnego naśladowania Jezusa, jest oczywiste, że można i należy Go kochać sercem niepodzielnym i że można poświęcić Mu całe życie, a nie tylko niektóre gesty tego życia, chwile czy nawet działania. Rozlanie drogocennego olejku, czyli znak czystej miłości, niepodyktowanej żadnymi względami pragmatycznymi, jest dowodem bezinteresowności bez granic, które wyraża się przez życie oddane całkowicie miłości Chrystusa i Jego służbie, poświęconej Jego Osobie i Kościołowi. Ale właśnie takie życie, szczodrze rozlane, napełnia przyjemnym zapachem cały dom. Życie konsekrowane jest dziś, tak samo jak kiedyś, cenną ozdobą domu Bożego, czyli Kościoła.”

Tradycją poprzednich lat, dzień wcześniej wieczorem adorowałyśmy wspólnie Jezusa w Najświętszym Sakramencie, zawierzając Bogu i Maryi s. Agnieszkę i s. Annę, a w dzień ślubów ofiarowałyśmy za nie modlitwę różańcową. Tuż przed samą uroczystością siostry otrzymały od swoich rodziców błogosławieństwo na nowy etap w ich życiu.

Pełny tekst homilii ks. abpa S. Gądeckiego

Galeria zdjęć