Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest w Kościele w Polsce dniem szczególnej modlitwy w intencji Polonii. Modlitwa za wszystkich Polaków żyjących na emigracji popłynęła 3 maja w kaplicy domu głównego w Morasku w wyjątkowo poszerzonym gronie.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Emigracji Polskiej. Obecni byli Księża Chrystusowcy, z którymi dzielimy ten sam charyzmat troski o polskich emigrantów, a wśród nich: księża i klerycy z Seminarium Duchownego z ks. Rektorem Andrzejem Łysym, księża z Puszczykowa, z parafii św. Jadwigi na Umultowie oraz księża i nowicjusze z Mórkowa. Przybyły także siostry misjonarki z innych placówek, a także krewni kilku naszych sióstr.

W swojej homilii ks. bp Wiesław wskazał na Maryję jako Tę, która najlepiej pomoże nam wypełnić obowiązki wynikające z naszego powołania i naszej misji wobec emigrantów. Emigracja polska już od dawien dawna miała charakter maryjny: „Z biegiem upływu czasu niewiele się zmieniło. W dalszym ciągu Polacy, którzy gromadzą się w naszych świątyniach, kochają Matkę Najświętszą. (…) Na każdym miejscu można zauważyć obraz Jasnogórski. W każdym miejscu Polacy modlą się, odmawiając litanię loretańską i odmawiając różaniec.” W dalszym ciągu ks. biskup nawiązał do słów, które 40 lat temu wypowiedział św. Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny: „Matko, przyjmij. Matko, nie opuszczaj. Matko, prowadź.” Rozwijając słowa tej pięknej modlitwy bp Lechowicz ukazywał nam Maryję, która każdego z nas indywidualnie przyjmuje, nie opuszcza i nas prowadzi. Ona też jako pierwsza jest wzorem do naśladowania w swojej relacji do Jezusa, którego doskonale przyjęła aż do całkowitego zjednoczenia, nigdy Go nie opuściła, nawet w najtrudniejszej godzinie krzyża i sama pozwoliła się Jemu prowadzić. „Nie ma innego sposobu, drogie siostry i drodzy bracia w kapłaństwie, byśmy innym przybliżali Pana Boga, jak to, żebyśmy się sami przybliżali do Pana Boga, żebyśmy sami pozwalali się kształtować Panu Bogu, żebyśmy Mu nie narzucali swojej wizji życia kapłańskiego czy zakonnego, ale żebyśmy mówili tak, jak Maryja: Niech mi się stanie według słowa Twego.” – mówił ks. biskup o posłannictwie księży i sióstr wśród Polonii.

Po obiedzie był czas na wspólną rekreację, czyli tradycyjny mecz siatkówki młodych ciałem i duchem. Zarówno grającym, jak i kibicującym gra wzmocniła ducha walki i dostarczyła wiele emocji i radości.

Homilia ks bpa Lechowicza (audio)

Galeria zdjęć