Podobnie jak w październiku ub. roku sesja formacyjna dla sióstr profesek w dniach 10-12 stycznia poświęcona była ślubowi ubóstwa, ostatniej z trzech rad ewangelicznych omawianych w trzyletnim cyklu w naszym Zgromadzeniu.

Spotkanie poprowadzili Ojcowie Dominikanie z Ośrodka Tabgha: o. Tomasz Gaj OP i o. Łukasz Kubiak OP.

Impuls do prac w grupach warsztatowych dał nam film „Ludzie Boga” Xaviera Beauvois. Z obrazu wspólnoty trapistów wyłoniło się wiele pytań, na które w kolejnych dniach wspólnie szukaliśmy odpowiedzi, m.in.: o nasze potrzeby posiadania wartości materialnych i niematerialnych, o znaki ubóstwa przyjętego pogodnie oraz tego, które jest sfrustrowane, w końcu o samą istotę ślubu jako konieczności, by w pełni zamieszkał w nas Bóg. Wymownym gestem pozwalającym zbliżyć się do ubogiego Jezusa, było przyjęcie i ucałowanie figurki Dzieciątka, obrazu Tego, który dla nas stał się tak ubogi.

Część sesji przeznaczona została także tematyce komunikacji bez przemocy. Wbrew pozorom ta dziedzina życia we wspólnocie okazała się być ściśle połączona z ubóstwem rozumianym jako całkowitym darem z siebie.

Galeria zdjęć