W Niedzielę Misyjną, 18 października siostry nowicjuszki wraz z s. Mistrzynią Anną przygotowały dla wspólnoty moraskiej program oparty na duchowości Patronki Misji, św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Wykorzystując ubogie środki posiadanych rekwizytów oraz proste technologie, siostry przybliżyły zebranym istotę nauczania Doktora Kościoła, którą jest mała droga. Pouczając tytułową bohaterkę – współczesną nowicjuszkę misjonarkę, Święta zachęcała ją: Jestem przykładem tego, że świętość jest dla każdego. Nie ma potrzeby wchodzić na górę po stopniach schodów. U ludzi bogatych z powodzeniem zastępuje je winda. Otóż i ja chciałam znaleźć taką windę, która by mnie unosiła aż do Jezusa, bo jestem zbyt mała, by wstępować po stromych stopniach doskonałości. Poszukiwałam więc w księgach świętych wytłumaczenia co do owej windy - przedmiotu mych pragnień, i przeczytałam te słowa, które wyszły z ust przedwiecznej mądrości: „Jeżeli kto jest maluczki, niech przyjdzie do mnie” … Znalazłam więc to, czego szukałam! Windą, która mnie uniesie aż do Nieba, są Twoje ramiona, o Jezu!

Jak usłyszałyśmy podczas przedstawienia, św. Teresa jest przekonana, że nasz wysiłek jest w życiu duchowym absolutnie niezbędny, a zarazem absolutnie bezużyteczny. Jak to możliwe? Bóg nie wzywa nas do odnoszenia sukcesów, ale do wierności. Dla tych, którzy podążają małą drogą, sukces nie jest najważniejszy. W pewnym sensie czasami bywa nawet lepiej, jeśli małe dusze nie odnoszą sukcesów. Mała droga jest często drogą ciemności. Wymaga od nas akceptacji i znoszenia samych siebie z całą ciemnością naszej słabości, kruchości i grzechu, bez ulegania zniechęceniu…

Na zakończenie pięknie przygotowanej uczty duchowej, która znalazła swe zastosowanie także wobec dzisiejszego pokolenia polskich emigrantów, zostaliśmy zaproszeni do refleksji na temat ufności Jezusowi: Św. Teresa kładła wielki nacisk na zaufanie. Pomyślmy, jak bardzo Jezusowi zależy na naszym zaufaniu, skoro polecił św. Faustynie namalować obraz miłosierdzia Bożego z podpisem: „Jezu, ufam Tobie!”. Jezus pragnie obecnie dokonywać wielkiego cudu formowania wielkich świętych z najmniejszych dusz, ale aby to czynić, potrzebuje naszego zaufania. CZY MU ZAUFAMY?”

Galeria zdjęć