W czwartek 21 listopada w Indianapolis rozpoczęło się trzydniowe spotkanie młodzieży katolickiej ze Stanów Zjednoczonych. NCYC – National Catholic Youth Conference odbywa się co dwa lata. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce już w 1983 r.

W tym roku organizatorzy podali, że w konferencji wzięło udział ponad 21 000 młodzieży, w tym nasza reprezentacja 34 młodych ludzi z parafii św. Konstancji wraz z opiekunami: ks. Pawłem Barwikowskim, S. Franciszką Keler, s. Anną Strycharz oraz pięcioma rodzicami – opiekunami grup. Naszą Archidiecezję Chicago reprezentowała grupa około 600 młodych ludzi, w tym około 150 polonijnej młodzieży.

Rozważania tegorocznego spotkania były oparte o słowa z Ewangelii według świętego Łukasza 24, 13-35 – Uczniowie w drodze do Emaus. W centrum rozważania były słowa: „Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im”.  Temat spotkania: „Blessed, broken, given”, tzn. „Błogosławiony - Złamany – Dany”. Każdy dzień rozpoczynaliśmy wspólną poranną modlitwą i konferencją na stadionie. Następnie udawaliśmy się do Konferencyjnego Centrum, gdzie młodzież brała udział w spotkaniach pogłębiających wiarę i relację z Jezusem i Kościołem. Konferencję główne rozpoczynały się modlitwą, koncertem zespołów katolickich, które poprzez śpiew wprowadzały uczestników w temat rozważania, a także pomagały w zawiązaniu wspólnoty. Każdy dzień kończył się wspólną wieczorną modlitwą, koncertem zespołów i konferencją.

Niesamowite duchowe wrażenie na młodzieży wywarła cisza podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu. Około 21 000 młodzieży, która zebrała się na stadionie w ciszy, na kolanach trwała na adoracji. To było niesamowite doświadczenie modlitwy młodych ludzi. Spotkanie NCYC zakończyło się uroczystą Mszą św. na stadionie futbolowym, której przewodniczył gospodarz, Arcybiskup Charles C. Thompson ordynariusz miejsca. Na koniec arcybiskup zaprosił młodzież do wzięcia udziału w NCYC w 2021 r.

Konferencja zakończyła się 24 listopada – w Niedzielę Chrystusa Króla. Dziękujemy Panu Bogu za ten wspaniały i święty czas.

Galeria zdjęć