Trwająca w świecie epidemia i restrykcje, jakie zostały podjęte w Australii, zmobilizowały nas do podejmowania innych form duszpasterskiej posługi dla naszej Polonii w Brisbane.

Oczywiście, podobnie jak w wielu miejscach, wykorzystujemy głównie media społecznościowe, gdzie nieocenioną pomocą okazała się znajomość rzeczy, kreatywność i sprzęt sr Gosi Pomersbach.

Już w pierwszym tygodniu po ogłoszeniu konieczności zamknięcia kościołów 19 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, podjęłyśmy nagranie z naszej domowej kaplicy Adoracji połączonej z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zwykle tą Nowenną modlimy się w naszym kościele w każdą środę. Za pomocą facebooka nasza modlitwa była transmitowana „na żywo”. Dwa dni póżniej, w podobny sposób modliłyśmy się z naszymi parafianami podczas Drogi Krzyżowej opartej na rozważaniach Ks. Piotra Pawlukiewicza, który kilka dni wcześniej odszedł do Domu Ojca. Naszą Adorację z Nowenną kontynnuujemy w każdą środę z naszej zakonnej kaplicy.

Od piątku 27 marca, włączamy się także czynnie w Msze Święte i nabożeństwa z naszego parafialnego kościoła na Bowen Hills, które są transmitowane na żywo przez parafialny kanał na youtube. W taki sposób razem z Ks. Grzegorzem Gawłem, naszym duszpasterzem przygotowałyśmy również całą liturgię Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych. Sr. Gosia przygotowała piękne dekoracje na poszczególne dni Triduum, a sr. Monika - całą oprawę muzyczną. W Wielki Czwartek i w Wielki Piątek prowadziłyśmy także adorację online podczas modlitewnego czuwania. Szczególnie w Wielki Piątek łączyli się z nami harcerze, którzy tradycyjnie co roku, w naszym kościele trzymają wartę przy Grobie Pana Jezusa. Tym razem byli obecni na wspólnej modlitwie wirtualnie, pełniąc wartę duchowo i uczestnicząc razem ze swymi rodzinami we wspólnym modlitewnym czuwaniu.

W tygodniu Oktawy Wielkanocnej każdego dnia uczestniczyłyśmy czynnie we Mszy Świętej transmitowanej online z naszego kościoła, połączonej z Nowenną przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia w intencji o powstrzymanie pandemii w świecie, za wszystkie ofiary wirusa, za służbę zdrowia i wszystkich którzy podejmują ważne dla tego czasu decyzje.

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia, posługiwałyśmy w liturgii najpierw na Mszy Św. w języku polskim, a potem podczas popołudniowego nabożeństwa w jęz. angielskim. Ta modlitwa również była transmitowana na żywo z naszej świątyni, pięknie udekorowanej na ten dzień przez sr. Gosię.

Nowennę tę prowadziłyśmy też z naszej kaplicy. Połączona była ona z rozważaniami na podstawie encykliki o Bożym Miłosierdziu Jana Pawła II „Dives in misericordia” . Ta nasza modlitwa docierała również do wielu osób spoza naszej parafii za pomoca facebooka.

Z okazji Świąt, wysłałyśmy sporo życzeń świątecznych, do których dołączyłyśmy „Modlitewnik na trudne czasy” przygotowany przez sr. Gosię. Znalazły się w nim modlitwy o zatrzymanie pandemii, za chorych, modlitwy duchowej Komunii Świętej i modlitwy zawierzenia Matce Bożej i Świętym. Do każdych życzeń dołączyłyśmy też różaniec, jako symbol duchowej łączności z naszymi Rodakami i naszej modlitwy za nich w tym trudnym czasie.

Nasze duszpasterstwo choć przybrało inne formy jest nadal aktywne. Pomimo restrykcji i ograniczeń, gdy nie możemy odwiedzać naszych podopiecznych w ich domach i domach opieki społecznej, trwamy w kontakcie telefonicznym z naszymi parafianami. Wykonujemy też swoje obowiązki w miejscach pracy. Sr Monika nadal posługuje w szpitalu odwiedzając chorych na ich życzenie, a sr Gosia pracuje w parafii dbając o kościół, z którego transmitujemy nasze Msze Święte i nabożeństwa. Choć nie jest łatwo modlić się w pustym kościele i brakuje nam naszej parafialnej wspólnoty, wierzymy gorąco że jesteśmy złączeni duchowo i że czas pandemii wkrótce się zakończy.

Dziękujemy Bogu, że same możemy uczestniczyć w codziennej Eucharystii razem z Ks. Grzegorzem. Podejmując różne inicjatywy, włączamy się też indywidualnie w inicjatywy wspólnej modlitwy z Polski, choć w innym czasie, ale z tymi samymi intencjami.