W dniach od 8 do 11 lutego, w konwencie przy parafii św. Konstancji w Chicago, odbyły się pod hasłem „Eucharystia szkołą miłości ofiarnej”doroczne dni formacyjne dla sióstr misjonarek. Spotkanie odbywało się w dwóch dwudniowych sesjach tak, aby siostry mogły wymienić się i zastąpić w obowiązkach.

Dni formacyjne poprowadził ks. Paweł Komperda, kapłan Archidiecezji Chicago, wikariusz Parafii p.w. Wcielenia w Crestwood (Incarnation Catholic Parish), wcześniej członek zespołu formacyjnego w St. Joseph College Seminary.

Ks. Komperda przypomniał nam, że dla siostry zakonnej Bóg musi być miłością życia, którą trzeba umieć przyjąć i odwzajemnić; ponieważ miłość rani, gdy nie jest przyjęta, ale rani też, gdy nie jest odwzajemniona. W tym kontekście rekolekcjonista mówił o konieczności podjęcia procesu uzdrowienia doznanych krzywd, które jest kluczem do dojrzałości osobowej. W przeciwnym razie na zranieniach będziemy budowali zranione więzi rodzące dalsze cierpienie. Osoba naprawdę żyjąca tożsamością siostry zakonnej nie skrzywdzi drugiego człowieka, ponieważ wie, że jest on czyimś bratem, siostrą, czyimś ojcem i matką. Ksiądz zwrócił również uwagę, że życie konsekrowane musi być ugruntowane w swoim charyzmacie, ponieważ z tego czerpie heroiczność działania i prowadzi do miłości ofiarnej na wzór Chrystusa.

Rekolekcjonista zakończył swoje refleksje przywołując słowa Fr. Pedro Arrupe, S.J.: Nie ma nic praktyczniejszego niż zakochanie się w Bogu w sposób absolutny i ostateczny, ponieważ zakochanie decyduje o wszystkim, o tym z jakim nastawieniem obudzę się rano, jak będę spędzać dzień, weekend, czas modlitwy i odpoczynku. Zakochaj się i pozostań zakochany. 

s. Stefania Gałka MChR 

Zdjęcia