29 maja w budapeszteńskim kościele polskim z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych przeżywaliśmy Odpust Parafialny, modląc się o to by Maryja wypraszała dla całej parafii dar wierności jej Synowi i umocnianie wzajemnej miłość.

Obchodzono też uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która jest dla wierzących wezwaniem do modlitwy o Ducha Świętego, uświęcającego Kościół i tworzącego prawdziwą wspólnotę z żyjącym Jezusem Chrystusem.

Wierni - m.in. Polonia z Budapesztu, Tatabánya, Veszprém i Dunaújváros, w obecności ambasadora RP na Węgrzech p. Sebastiana Kęcieka wraz z rodziną - podczas Mszy św. odpustowej sprawowanej przez proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztofa Grzelaka SChr. modlili się o dary i łaski dla całej wspólnoty polonijnej i braci Węgrów, którzy obok Polaków od blisko 96 lat przychodzą do naszej kőbányszkiej świątyni. Proszono Matkę Bożą o pokonanie lęku wobec świata i wobec zła. Proszono o pokój dla świata i ustanie wojen, o wstawiennictwo dla całej Polonii na świecie aby dawała świadectwa wiary i naszej polskiej tożsamości. Mszę św. zakończyło wspólne odmówienie Litanii Loretańskiej i wystawienie Najświętszego Sakramentu.

Po Mszy św. Odpustowej w Domu Polskim im. św. Jana Pawła II odbył się spektakl pt. „Jonasz” w wykonaniu parafialnej grupy teatralnej oraz Rodzinny Piknik. Zarówno Mszy św. jak i piknikowi muzycznie towarzyszył Chór św. Kingi.

Tekst i zdjęcia w galerii ze strony parafii polskiej w Budapeszcie