Poniższa wiadomość dotarła z Budapesztu co prawda z opóźnieniem, niemniej jest warta zamieszczenia na naszej stronie: 25 czerwca nasza s. Weronika Jaworska MChR otrzymała nagrodę „Za Zasługi dla Węgierskiej Polonii”.

Nagroda została przyznana podczas gali w Teatrze Śródmiejskim w Budapeszcie, w ramach obchodów święta węgierskiej Polonii organizowanego przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech. Z racji nieobecności s. Weroniki w tym czasie w Budapeszcie nagrodę odebrała za nią s. Stanisława.

A oto prezentacja, jaką odczytano podczas uroczystości: „ZOFIA JAWORSKA - SIOSTRA WERONIKA. Od 2010 roku pełni posługę duszpasterską dla Polonii Węgierskiej w Budapeszcie wypełniając misję Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Prowadzi katechezę w polskich szkołach oraz przedszkolu polskim działającym w Domu Polskim. Jej ofiarna i nieustająca aktywność przejawia się w różnych dziedzinach życia naszej polonijnej społeczności. Na polu kulturalnym: kieruje zespołem „Naszej grupy teatralnej”, od wielu lat aranżuje próby i koncerty zespołu „Kleksiki”. Zawsze z wielkim zaangażowaniem służy pomocą w organizowaniu wszelkich świąt religijnych i państwowych oraz uroczystości polonijnych. W pracy służącej integracji i rozwojowi polonijnego społeczeństwa organizuje coroczne wakacyjne wyjazdy dzieci do Polski, niezmiernie ważna jest także jej aktywność na polu opieki nad chorymi i będącymi w podeszłym wieku członkami Polonii. We wszystkie swe działania angażuje się z całym swoim polskim sercem, wykazując tą postawą patriotyzm, pielęgnowanie polskich tradycji, kultury i języka polskiego.”

Serdecznie gratulujemy s. Weronice i życzymy jej Bożego błogosławieństwa w dalszej posłudze wśród Polonii węgierskiej.

Zdjęcia (Barbara Pál)