W niedzielę 26 lutego 2023 zakończyło się tegoroczne Wielkopostne Spotkanie Młodzieży Polonijnej, które trwało od piątku wieczór.

Na spotkanie do belgijskiego klasztoru sióstr Benedyktynek w Rixensart przybyła młodzież z Niemiec i Beligii wraz ze swoimi siostrami: s. Anną Muszyńską z Essen, s. Ludmiłą Maruszewską z Duisburga, s. Justyną Chomką z Kleve oraz s. Agatą Kożuchowską z Brukseli. Duchowym przewodnikiem był ks. Jarosław Koch SChr z Aulnay-sous-Bois we Francji.

Podczas tych dni młodzież mogła przez modlitwę, refleksję i dzielenie doświadczyć obecności Jezusa w swoim życiu, a zwłaszcza tej prawdy, że Jezus zawsze szuka dróg dotarcia do naszego serca często zamkniętego przez grzech, słabości i skoncentrowanie na sprawach doczesnych. Refleksji towarzyszył alegoryczny obraz angielskiego malarza Williama Holmana Hunta „Światłość świata” przedstawiający Chrystusa Króla z latarnią w ręku pukającego do zarośniętych drzwi. W homilii ks. Jarek podjął m.in. temat roli wspólnoty w życiu młodych ludzi, a w konferencji - temat grzechu i sakramentu pojednania. Młodzież w małych grupach pochylała się nad ich postrzeganiem wspólnoty Kościoła dzieląc się swoim doświadczeniem Kościoła lokalnego, tym co jest piękne, ale też tym, co trudne i co chcieliby zmienić.

Nie zabrakło też czasu na twórczą integrację, gry i długie wieczorne rozmowy między młodymi. Z Rixensart młodzież udała się do Brukseli. Niedzielne popołudnie uczestnicy spędzili na zwiedzaniu centrum miasta. Spotkanie zakończyło się w miejscu, które jest sercem polskiego duszpasterstwa w Brukseli - w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej przy Polskiej Wspólnocie Katolickiej.

Zdjęcia