W niedzielę 12 marca 2023 roku w Polskiej Parafii w Essen przy kościele św. Klemensa Marii Hofbauera obchodziliśmy patronalne święto. Po uroczystej Mszy Świętej, podczas której modliliśmy się za wstawiennictwem świętego Klemensa, odbyło się spotkanie w sali parafialnej.

Dzieci i młodzież z Polskiej Szkoły w Essen przygotowały przedstawienie, które ukazywało życie i działalność św. Klemensa Marii Hofbauera. Wspólnie spędzony czas był także okazją do tego, aby nagrodzić laureatów konkursu polonistycznego organizowanego w naszej szkole.

W spotkaniu uczestniczyli także pan Jakub Wawrzyniak, Konsul Generalny RP w Kolonii, oraz pani Anita Mikołajczak, Wicekonsul ds. ekonomicznych, dyplomacji publicznej i kulturalnej.

Pan Konsul Jakub Wawrzyniak wręczył dyplom uzania Ministra Edukacji i Nauki dla Polskiej Szkoły w Essen za upowszechnianie bogatego dorobku kultury i języka polskiego za granicą, a także za zaangażowanie na rzecz wychowania młodego pokolenia w duchu wartości patriotycznych. W imieniu Szkoły dyplom odebrała jej dyrektor, s. Anna Muszyńska MChR.

Nasz Patron, święty Klemens Maria Hofbauer, którego liturgiczne wspomnienie przypada 15 marca, łączył swoją osobą i działalnością trzy kraje: Czechy, Polskę i Austrię.

Urodził się 26 grudnia 1751 r. w Tasowicach na Morawach. W 1787 r. utworzył w Polsce pierwszą poza Włochami placówkę Zgromadzenia Redemptorystów. Przez 21 lat św. Klemens działał jako niestrudzony apostoł Warszawy. Posługując w kościele św. Benona w Warszawie pracował z ludnością niemieckojęzyczną, a gdy tylko nauczył się języka polskiego, objął apostolatem ludzi mieszkających w okolicach kościoła. Po wypędzeniu redemptorystów z Polski, w 1808 r., znalazł schronienie w Austrii, gdzie za swoją działalność zyskał sobie tytuł patrona Wiednia. Jako wytrwały pielgrzym i gorliwy głosiciel Ewangelii zmarł 15 marca 1820 r. Jest patronem Wiednia, apostołem Warszawy oraz opiekunem duchowym piekarzy.

Zdjęcia