Dzielimy się radością, że 15 września 2023 r. wśród kilku innych laureatów Siostry Misjonarki Chrystusa Króla zostały odznaczone zarówno przez Konferencję Episkopatu Polski jak i Rząd Polski za zasługi na rzecz polskich emigrantów. Wręczenie obu nagród miało miejsce w Gdańsku podczas VI Kongresu Rodzin Polonijnych.

Medalem „Pro Polonia et Ecclesia” został odznaczony Dom Samotnej Matki im. Św. Rodziny w Chicago, który nasze siostry prowadzą już od ponad 15 lat, (a o którego działalności pisałyśmy właśnie w poprzednim artykule). Jest to bezpieczne mieszkanie dla samotnych mam, które mają tu dostęp do profesjonalnej opieki psychologicznej, duchowej oraz socjalnej dla siebie i swoich dzieci. W Domu znajdują pomoc także kobiety uzależnione od nałogów oraz cierpiące na syndrom poaborcyjny. Podczas pobytu kobiety mają możliwość pogłębiać swoje wykształcenie i rozwijać się zawodowo, a także wziąć udział w terapiach, organizowanych rekolekcjach, medytacjach biblijnych i przystępować do sakramentów. W imieniu Sióstr medal odebrała z rąk ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Matka Ewa Kaczmarek.

W trakcie otwarcia Kongresu honorowe odznaczenie Premiera RP za zasługi dla Polonii i Polaków zagranicą otrzymała natomiast s. Edyta Rychel MChR, wieloletnia przełożona generalna naszego Zgromadzenia, a obecnie sekretarz Biura Delegata ds. Emigracji Polskiej. Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla długiej pracy s. Edyty w jej wspieraniu inicjatyw duszpasterskich i kulturalnych na rzecz środowisk polonijnych, wzmacnianiu więzi z Ojczyzną i dbaniu o dobre imię Rzeczpospolitej Polskiej na emigracji.

Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, w którym bierze udział blisko 500 osób z 28 krajów, trwa w Gdańsku w dniach 15-17 września. Wśród uczestników są również Siostry Misjonarki z kraju i zagranicy: s. Stanisława Kwiręg z Węgier, s. Teresa Czyżak z Anglii, s. Adriana Kosior z Islandii i s. Katarzyna Blicharz z Warszawy. Wydarzenie pod hasłem „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę” organizowane jest przez Polonijną Radę Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i jest objęte honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Mszy św. inaugurującej Kongres przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Eucharystia sprawowana była w Kościele pw. św. Anny i Joachima w Gdańsku. Następnie uczestnicy udali się na miejsce obrad w Sali Plenarnej Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk.

Kongres otworzyła dr Grażyna Koszałka przewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie KEP. Powitała gości honorowych, m.in. abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, abp Tadeusza Wojdę, metropolitę gdańskiego, bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz przedstawicieli władz państwowych. Podkreśliła też, że VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych skierowany jest nie tylko do rodzin polonijnych ale również polskich.

Zebranych powitał także gospodarz miejsca, metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda. List prezydenta RP odczytał doradca Prezydenta Piotr Karczewski.

Uczestnicy Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych mają okazję posłuchać i porozmawiać z ekspertami oraz specjalistami, którzy na co dzień towarzyszą rodzinom, zarówno w wymiarze praktycznym, jak i naukowym. W gronie prelegentów będą m.in. ks. dr Jarosław Szymczak, prezes Fundacji „Pomoc Rodzinie”, ks. dr Jan Uchwat, duszpasterz Rodziców po Stracie Dziecka z Gdańska, dr Magdalena Rokicka, biolog molekularny i bioetyk, Marta Wierzbicka-Kuczaj i Henryk Kuczaj, konsultorzy Rady ds. Rodziny KEP, Rafał Porzeziński, dziennikarz i trener terapii uzależnień.

Zachęcając do udziału w wydarzeniu bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podkreślił, że rodziny żyjące poza granicami Ojczyzny dbają, aby zachować wiarę, chrześcijański styl życia i polskość. „Stają przed wieloma wyzwaniami, potrzebują pomocy i formacji, aby zachować swoją tożsamość. Dlatego podczas Kongresu, poprzez wykłady, warsztaty podejmiemy zagadnienia budowania relacji małżeńskich i rodzinnych, duchowości małżeńskiej, wychowania dzieci i przezwyciężania kryzysów małżeńskich. Mam nadzieję, że będzie to wielkie i ważne wydarzenie promujące chrześcijańską wizję małżeństwa i rodziny” – powiedział bp Turzyński, zapraszając na Kongres do Gdańska. Jak podkreślił, doroczne spotkanie sprzyja także integracji środowisk polonijnych.

KAI, Siostry Misjonarki

Zdjęcia (Agnieszka Kuc i Siostry Misjonarki)

Strona Kongresu z możliwością oglądania transmisji online