W dniach od 13 lutego do 6 marca M. Ewa Kaczmarek wraz z towarzyszącą jej s. Anną Cycoń przebywała w dalekiej Australii, gdzie odbywała wizytację kanoniczną wśród pracujących tam sióstr.

Jako Misjonarki jesteśmy obecne w trzech australijskich miastach: Brisbane (s. Monika Bury, Delegatka, i s. Małgorzata Pomersbach), Hobart (s. Elżbieta Czernicka i s. Anna Syguła) i Melbourne (s. Elżbieta Cieślarczyk i s. Marietta Marć), toteż w każdym z nich Matka spotkała się i rozmawiała z siostrami, a także uczestniczyła w ich codziennym życiu parafialnym oraz innych miejscach zatrudnienia. Pobyt przełożonej generalnej był jednocześnie okazją do rozmów z Księżmi Chrystusowcami, z którymi dzielimy ten sam charyzmat, w tym z przybyłym z Poznania generałem, ks. Krzysztofem Olejnikiem SChr, który w tym samym czasie przebywał na wizytacji u swoich współbraci.

Program pobytu był bardzo intensywny i zawierał wiele wydarzeń w dość krótkim czasie. Warto wspomnieć m.in. spotkanie z harcerzami hufca „Pomorze”, gdzie gościem specjalnym była Druhna Naczelniczka Harcerek – hm. Danuta Figiel z Kanady, czy udział w lokalnym pokazie filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, podczas którego swoim świadectwem podzieliła się zaproszona z Polski Małgorzata Kożuchowska, grająca w filmie rolę bł. Róży Czackiej. Z wielu innych uroczystości, których nie sposób wyliczyć, należałoby jeszcze wymienić pielgrzymkę autobusem z Melbourne do Essendon na obchody jubileuszowe tamtejszego Sanktuarium Maryjnego, w której Matka wzięła udział wraz z siostrami Elżbietą i Mariettą, ks. Kamilem Żyłczyńskim SChr oraz licznymi parafianami.

Podczas Eucharystii w poszczególnych parafiach przedstawiciele miejscowych wspólnot witali Matkę Ewę. Przełożona generalna z kolei wyrażała wdzięczność wobec Rodaków za życzliwe wspieranie pracy sióstr nieprzerwanie już od niemal 30 lat. Po Mszy św. w kawiarenkach zgodnie ze zwyczajem miał miejsce poczęstunek. Był to dobry czas na osobiste rozmowy parafian z Matką.

Wszystkie siostry pracujące w Australii spotkały z Matką pod koniec razem w jednym miejscu, w Sanktuarium OO. Paulinów w Marian Valley. Okazją była sesja formacyjna, nad którą organizacyjnie czuwała s. Monika, a której duchowo przewodził nowo wybrany Prowincjał Paulinów o. Jarosław Zań OSPPE.

Bogu niech będą dzięki za cały bogaty i błogosławiony czas wizytacji.

Zdjęcia (Ryszard Federowicz i Siostry Misjonarki)