„Nie pytajmy, co Ojczyzna może zrobić dla nas. Pytajmy raczej, co my możemy uczynić dla Niej? John Fitzgerald Kennedy.

W sobotę 6 maja w Chicago odbyła się kolejna, 132 parada polonijna organizowana przez Związek Klubów Polskich w Chicago dla uczczenia Konstytucji 3 Maja.

Każdego roku w paradzie uczestniczą tysiące osób sercem oddanych sprawom Polonii i Polski. Biorąc udział w największej poza granicami Polski paradzie, możemy zaprezentować polskie wartości, historię, tradycję i kulturę.

Święto 3 Maja zostało ustanowione dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 maja 1791. Pomimo rozbiorów trwało w pamięci Polaków jako źródło dumy i nadziei, którą doskonale wyrażają słowa „Mazurka Trzeciego Maja”, pieśni znanej także pt. „Witaj, majowa jutrzenko”: „Nierząd braci naszych cisnął, gnuśność w ręku króla spała, a wtem trzeci maj zabłysnął i nasza Polska powstała. […]”.

Słowa te napisał Rajnold Suchodolski, poeta i działacz niepodległościowy. Pieśń była bardzo popularna w okresie międzywojennym, gdy Święto Konstytucji 3 Maja uroczyście celebrowano, począwszy od 1919 r. Wyrażało ono szacunek dla ponad stuletniej tradycji starań o ustanowienie silnej i suwerennej państwowości. Nic więc dziwnego, że zaraz po zakończeniu II wojny, gdy Polskę przekształcano w sowiecki protektorat, święto było zabronione, a jego celebrowanie ścigane przez milicję, ostatecznie oficjalnie zniesione w 1951 r. Wróciło do polskiego kalendarza dopiero w 1990 roku, postanowieniem Sejmu Kontraktowego.

Warto znać kontekst historyczny ustanowienia Święta Konstytucji 3 Maja oraz jego losy. Warto pamiętać, że przed nami wielu ludzi oddało życie, aby Polska wróciła na mapy świata, abyśmy mogli świętować kolejne rocznice odzyskania Niepodległości, abyśmy mogli dumnie paradować ulicami Chicago i innych miast i cieszyć się naszymi pięknymi białoczerwonymi barwami i narodowymi symbolami. Trzeba znać przeszłość narodu, z którego się wyrosło i wiedzieć, że każde pokolenie ma swoją odpowiedzialność za jego pomyślność i dobrobyt, za jego dobre imię i za jego przyszłość. Dlatego: „Nie pytajmy, co Ojczyzna może zrobić dla nas. Pytajmy raczej, co my możemy uczynić dla Niej?” John Fitzgerald Kennedy.

s. Stefania Gałka MChR

Zdjęcia