Podobnie, jak w wielu miejscach w Polsce i na świecie, my również – w centrum Szczecina – włożyliśmy cząstkę serca, by uczcić Niepodległą. Do przeżywania  tej wyjątkowej niedzieli czyniliśmy różne przygotowania. 
 
Dziełem najmłodszych parafian Sanktuarium NSPJ oraz młodzieży z Zespołu Szkół nr 3 były biało-czerwone różańce, które – podczas spotkania koła misyjnego – łączyliśmy z obrazkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. W ten sposób powstawały patriotyczne zestawy do modlitwy za Polaków w kraju i na emigracji. Podczas Mszy Świętej dla dzieci zostały one przyniesione w darach ołtarza, w asyście flag narodowych, a następnie poświęcone przez ks. Dariusza Pazdana i rozdane wiernym. Po Eucharystii, kiedy już wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, zaśpiewany przez zebranych, wspólnie pomodliliśmy się na nowych różańcach we wszystkich  intencjach wolnej Polski. 
 
Z kolei studenci z Duszpasterstwa Akademickiego świętowali już 10 listopada w Chojnie, pod przewodnictwem ks. Marcina Sęka i z udziałem s. Ilony Paprockiej. Przygotowania do „Kolacji Niepodległościowej”: porządkowe, kulinarne, a przede wszystkim duchowe, rozpoczęły się o poranku. Uczestnictwo w Eucharystii w samo południe oraz spotkanie przy wieczerzy było wzruszającym doświadczeniem. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego ks. Marcin podzielił się krótką refleksją na temat obchodzonej rocznicy. W kilku zdaniach podkreślił wartość dziedzictwa narodowego i zachęcił do wdzięczności wobec przodków, którzy dla wolnej Polski byli gotowi złożyć ofiarę z własnego życia. Podczas kolacji nie zabrakło poezji i pieśni patriotycznych oraz wzmianki o osiągnięciach i odkryciach na skalę europejską i światową, dokonanych przez Polaków. 
 
Natomiast siostry: Anita Gawęda i Józefa Sikora uczestniczyły w obrzędzie odsłonięcia i poświęcenia pomnika „Boże chroń Polskę”. Pomnik został umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca naszego zamieszkania, na terenie Bazyliki św. Jana Chrzciciela. Uroczystości przewodniczył Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ks. Abp Andrzej Dzięga, który wcześniej sprawował Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu, przedstawiciele władz i Kościoła, (m.in. Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc, Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek, Ks. Bp Henryk Wejman), podpisali uroczysty akt erekcyjny pomnika.
 
s. Zofia Dyczko MChR