W niedzielę 29 czerwca, w uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła, osiem sióstr juniorystek ponowiło swoją profesję czasową. Były to: s. Kinga Dulęba, s. Justyna Iskierka, s. Emilia Sobieska, s. Katarzyna Blicharz, s. Patrycja Skorupa, s. Kinga Frąc, s. Gabriela Słaby i s. Katarzyna Grefkowicz.
Akt odnowienia ślubów zakonnych miał miejsce podczas Mszy św. w Morasku, gdzie cała wspólnota junioratu odbywa w tych dniach swoje doroczne letnie skupienie.
Eucharystię celebrował o. Wojciech Surówka OP, który odnosząc się w homilii do wyznania wiary św. Piotra, wskazał m.in. na trzy poziomy poznania Pana Boga w naszym życiu. Pierwszym z nich jest opinia innych o Bogu, na której początkowo możemy się opierać. W kolejnym etapie Jezus wymaga już naszej osobistej odpowiedzi na pytanie, za kogo Go uważamy i kim tak naprawdę dla nas jest. Prowadzi nas to do konkretnej decyzji naśladowania Go oraz do przejścia ku ostatniemu poziomowi doświadczenia Boga: zapowiedzi męki i śmierci Jezusa. Jak mówił o. Wojciech, cały ten proces jest powolny i nie da się go nauczyć w jeden dzień, bez osobistego zaangażowania. Dla nas tym, do czego nas zaprasza Jezus Chrystus – mówił o. dominikanin – jest Jego krzyż, czyli wydarzenie odkupienia człowieka, w którym uczestniczymy całym sobą.
Zwracając się bezpośrednio do sióstr odnawiających śluby, ojciec podkreślał, że Oblubieniec, którego wybrały, jest ukrzyżowany i ukoronowanego cierniem… Zwłaszcza w przeżywaniu trudności możemy sobie uświadomić, że jako oblubienice uczestniczymy w życiu naszego Oblubieńca, a to prędzej czy później zaprowadzi nas do podpisania ślubów naszą krwią.
Także Matka Ewa w życzeniach wypowiedzianych w refektarzu wspomniała na pytanie Jezusa: Kim dla was jestem? Najpiękniejszą odpowiedzią, jak dały dziś młode siostry, były słowa profesji wyrażające ich miłość do Pana: Staję przed Tobą, wieczny i miłosierny Boże… i ślubuję… Matka życzyła siostrom, by to, co dziś ślubowały Bogu, stawało się radością i treścią każdego ich dnia. Życzyła im też wiary, jaką mieli Piotr i Paweł, patronowie dzisiejszej uroczystości.
Przełożona generalna podziękowała przy tej okazji mistrzyni junioratu s. Magdalenie Wielgus za jej wieloletnie gorliwe towarzyszenie siostrom juniorystkom na drodze poznawania i oddawania się Jezusowi.



