Swietonarodowwm

Festa delle Genti – Święto Narodów w Mediolanie

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego 19 maja miało miejsce coroczne spotkanie wspólnot katolickich różnych narodowości. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Potrzebujemy siebie nawzajem, aby poznać Jezusa i Ojca”.

I tak w pełen słońca poranek na jednym z symbolicznych przedmieść dużego wieloetnicznego miasta Giambellino można było usłyszeć różnorodność językową, która nagle stała się ciszą i pieśnią, gdy rozpoczęła się celebracja eucharystyczna, której przewodniczył Arcybiskup Mediolanu Mario Delpini.

Po przepięknie oprawionej  muzycznie Mszy Świętej odbył się wspólny obiad, który przygotowały poszczególne kraje. My jako wspólnota polonijna tradycyjnie zaangażowaliśmy się w przygotowanie słodkiego poczęstunku, organizując jednocześnie konkurs na najlepsze ciasto.

Święto Narodów było dla nas Polaków okazją do wspólnej modlitwy, ale też wspólnego spędzenia czasu i radosnej zabawy. Diecezja mediolańska w ten sposób pokazuje nam, że jesteśmy częścią ich Kościoła, i swoją kulturą i charyzmatami możemy Go ubogacać. Wymowne stały się też słowa duszpasterza emigrantów ks. Alberto Vitalij: „Prawdziwym wyzwaniem dzisiaj jest życie jednym Kościołem z różnymi kulturami, bez ich umartwiania”.

Możliwość komentowania została wyłączona.